Podczas projektowania domu trzeba przewidzieć wiele różnych instalacji. Jedną z kluczowych kwestii jest wybór rodzaju ogrzewania. Musi zapewnić komfort cieplny we wszystkich pomieszczeniach, a więc stale utrzymywać optymalną temperaturę. Do tego celu coraz częściej wykorzystywana są pompy ciepła. Mogą zastąpić tradycyjny system ogrzewania i mają wiele zalet.
Efektywne odzyskiwanie ciepła
Pompy ciepła przenoszą ciepło z jednego obszaru do drugiego, podobnie jak większość klimatyzatorów. W chłodne dni urządzenie odzyskuje ciepłe powietrze z zewnątrz i przenosi je do środka budynku. Proces pozyskiwania ciepła jest odwracany, jeśli wysoka temperatura panuje na zewnątrz. Ciepło jest wtedy pobierane z wnętrza domu i wypuszczane, dzięki czemu pomieszczenia mogą być skuteczne chłodzone. Sposób działania pompy ciepła powoduje, że można obniżyć koszty ogrzewania. Jednocześnie nie zmniejszamy komfortu użytkowania domu.
Dostosowanie czasu pracy
Aby pompa ciepła mogła działać efektywnie, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Trzeba pamiętać, że nie jest to urządzenie zaprojektowane do pracy przez 24 godziny na dobę. Taki sposób użycia nie jest zbyt ekonomiczny, dlatego pompę należy wyłączać, gdy nie jest potrzebne jej działanie. Pompy ciepła nie powinny też funkcjonować ciągle z maksymalną wydajnością. Nie należy tracić cennej energii, lecz dostosować efektywność do bieżących potrzeb w domu. Dobrą praktyką jest włączanie pompy ciepła około 15 minut przed wejściem do ogrzewanego pomieszczenia. Jest to wystarczający czas do uzyskania oczekiwanej temperatury, a jednocześnie nie marnujemy energii. Aby utrzymać ciepło na dłużej, warto zamykać drzwi oraz nie zasłaniać okien w sytuacji, gdy na zewnątrz intensywnie świeci słońce. Dzięki temu nie tylko ogrzejemy pomieszczenie, lecz także unikniemy nieprzyjemnych przeciągów.
Regularna konserwacja
Pompy ciepła muszą być poddawane regularnej konserwacji. Należy czyścić zewnętrzne i wewnętrzne filtry, aby urządzenia mogły działać z wydajnością zakładaną przez producenta. Najlepiej korzystać z usług profesjonalnego serwisu. Województwo warmińsko-mazurskie jest obszarem, gdzie działa wiele firm zajmujących się systemami ogrzewania. Należy pamiętać, że czyste filtry wpływają na jakość powietrza w całym budynku. Ma to szczególne znaczenie, jeśli w domu przebywają osoby cierpiące na schorzenia układu oddechowego lub różnego typu alergie. Nawet jeśli nasz dom stoi w dużym mieście, pompy ciepła pozwalają uzyskać odpowiedniej jakości powietrze dla nas i naszych najbliższych.
Działanie w dzień i w nocy
Niektórzy zastanawiają się, czy pozostawiać działające pompy ciepła na noc. W tym przypadku nie ma jednoznacznej odpowiedzi, bo wszystko zależy od temperatury, jaką chcemy uzyskać. W wielu przypadkach bardziej skutecznym rozwiązaniem może być montaż termostatu. Programowalny czas pracy pozwala zmieniać temperaturę w zależności od pory dnia. Możemy zastanowić się, w jakich godzinach potrzebna jest wysoka temperatura, a w których można ją obniżyć. W praktyce pozwala to zmniejszyć zapotrzebowania na energię o około 10-20%.
Wsparcie specjalistów
Dobór pompy ciepła zależy od powierzchni domu i warunków jego eksploatacji. Najlepiej zrobić to w konsultacji ze specjalistami od wielu lat zajmującymi się systemami grzewczymi. Można ich spotkać w firmie takiej jak Elektro Sanit, która od 30 lat skupia się na budowaniu nowoczesnych instalacji przeznaczonych do ogrzewania budynków, w tym wykorzystujących fotowoltaikę i pompy ciepła. Firma ma siedzibę w Olsztynie, ale jej obszarem działania jest całe województwo warmińsko-mazurskie. Jest to jedno z najbardziej polecanych miejsc zarówno przez klientów indywidualnych, jak i przedsiębiorców. Wiele pozytywnych opinii o firmie można znaleźć w Internecie. Podkreślają one profesjonalne doradztwo i wysoką jakość wykonywanych instalacji. Ustalenia można przeprowadzać online, co ułatwia kontakt i przyspiesza prace nad indywidualnym systemem ogrzewania. Elektro-Sanit to miejsce, którego nie można przegapić na mapie Polski.